Poradnik

 • Białka

  Stanowią najważniejszy element budulcowy wszystkich organizmów żywych. W skład białek wchodzą: węgiel, tlen, wodór, azot i siarka.

 • BMI

  Z ang. Body Mass Index. Wskaźnik, który zestawiając ze sobą naszą masę ciała i wzrost, porządkuje uzyskany wynik w odpowiednich tabelach. Jak wynika z przeprowadzonych badań, wyniki wychodzące poza określone w tabelach normy, znacząco zwiększają zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą czy otyłością.   

 • Chcemy się odchudzać, ale jakoś nam się nie udaje. Dlaczego ?

  Dlatego, że podstawowym zadaniem naszego organizmu jest gromadzenie zapasów energii. To zaś co chcemy zrobić (czyli zeszczupleć), jest działaniem wbrew tej zasadzie.

  Czy więc nasz organizm premiuje i ułatwia zachowania zmierzające do tycia, natomiast blokuje i utrudnia nasze starania o zmniejszenie nadwagi lub otyłości?

  Choć to wydaje się dość niedorzeczne, tak właśnie jest. Dlaczego ?  

   

 • Ciśnienie krwi

  Ciśnienie tętnicze krwi to nacisk jaki wywiera krew na ściany tętnic. Mierząc ciśnienie tętnicze, podaje się dwie wartości: ciśnienie tętnicze skurczowe i rozkurczowe.

 • Co lepsze, papieros czy cukierek ?

  Co jest bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia? Jaka substancja jest dzisiaj przyczyną większych problemów zdrowotnych? Czy jest nią zespół toksycznych i bez wątpienia rakotwórczych mieszanek zawartych w papierosach czy może… cukierek?

  Odpowiedź prawidłowa ... ?

 • Coś tu nie gra…

  Przemysł spożywczy potrafi wyprodukować jedzenie, którego częste spożywanie może wywołać efekt uzależnienia. Grupą docelową dla tych produktów są dzieci.

  Nasz mózg ożywia się po dawce cukru podobnie jak po heroinie czy kokainie. Zaprzestanie podawania cukru powoduje typowe symptomy odstawienne.

  Wskutek nadwagi umiera dzisiaj więcej ludzi niż od palenia papierosów ! Czy chcesz, aby twoje dziecko paliło ? Dlaczego w takim razie akceptujesz, że je byle co ?

 • Curry

  Jest to mieszanka przypraw lub liście rośliny zwanej bergera, które nazywane są liśćmi curry i wchodzą w skład mieszanki. Oprócz nich jest tam: kurkuma, kolendra, imbir, czosnek, chili, pieprz, gorczyca, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, kmin rzymski.

 • Czerwone krwinki, erytrocyty

  RBC – krwinki czerwone, erytrocyty. Wytwarzane w szpiku kostnym. Żyją około 4 miesięcy. Swój czerwony kolor zawdzięczają hemoglobinie, która jest jednocześnie ich głównym elementem funkcjonalnym. Transportują tlen z płuc do tkanek i w drugą stronę dwutlenek węgla z tkanek do płuc.

 • Czy otyłość jest genetyczna ?

  Jak sugerują najnowsze badania, otyłość urasta do jednego z najistotniejszych problemów społecznych dzisiejszego świata. Nauka próbuje odpowiedzieć, skąd bierze się ten problem i w jakim stopniu za otyłość odpowiada nasz codzienny styl życia, a w jakim jest ona uwarunkowana genetycznie.

 • Dlaczego diety zazwyczaj nie działają?

  Samo słowo „dieta” oznacza sposób odżywiania. Dzisiaj w potocznym języku to słowo zmieniło znaczenie i jest rozumiane raczej jako sposób na obniżenie masy ciała.

Wszelkie prawa zastrzeżone